img_2770lombok2img_2760lombok

One of the most beautiful beaches I've ever been to, in the middle of nowhere in Lombok.

This is not my current location unfortunately, but the weather here is pretty much the same today. It's so warm outside, how is this possible? It's almost October and I'm more than ready for some cold and cozy fall days. I've never thought I'm gonna crave bad weather, but I really do. I'd love to travel somewhere again though, maybe just like a weekend in Paris or Barcelona. Or maybe spending the New Year's Eve in some big city. We'll see. I'd also love to travel around the Czech Republic, there are so many beautiful places I haven't seen yet. 

I've been packing and cleaning all day (with a lot of breaks because it's freaking boring) because I'm moving tommorrow morning. Do you want me to take some photos tommorrow? Let me know 🙂 Now I'm gonna go to the kitchen and make some curry for dinner, it's one of my all time favorite meals. Hugs!

//

Takhle teď bohužel nevypadá moje okolí, ale počasí je tady dnes skoro stejné. Venku je takové horko, je to vůbec možné? Už je skoro říjen a já jsem víc než připravená na chladné a pohodové podzimní dny. Nikdy by mě nenapadlo, že budu toužit po špatném počasí, ale je to tak. Moc ráda bych zase někam vycestovala, třeba jen na víkend do Paříže nebo Barcelony. Nebo třeba strávit Silvestra v nějakém velkém městě. Uvidíme. Taky bych chtěla procestovat Česko, je tu tolik krásných míst, která jsem ještě neviděla. 

Dnes celý den balím a uklízím (s velkými přestávkami, protože je to hrozná nuda) a zítra ráno budeme stěhovat. Budete chtít nějaké fotky? Dejte mi vědět 🙂 Teď půjdu vařit kari k večeři, je to jedno z mých nejoblíbenějších jídel. Pusu!

4 comments

Reply

Amazing photos! I want to be there right now… <3

 

http://maartinikaa.pl

Reply

Thank you <3 Me too!

Reply

Such a beautiful beach and I love your bikini! 

Reply

Thank you! 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.