IMG_8984-1IMG_8998IMG_9012IMG_9148
We made a trip to the film festival in Karlovy Vary today. We had to skip it last year so I was really looking forward to it this time. I absolutely love the atmosphere and the city is just beautiful. But unfortunately it was raining pretty much all day so we couldn't enjoy it to the fullest. We were just walking through the city for a bit, had lunch and then we went back home. We don't go to the movies, we just like to enjoy the vibes of the festival. I hope the weather will be better next year.

 

How's your weekend going? I can't believe it's July already. I'm a bit sad that I won't experience the Czech summer this year. Strawberries from our garden, swimming in a pond, watching a meteor shower. But also can't wait for the beach! 5 days left.

//

Dnes jsme si udělali výlet na filmový festival do Karlových Varů. Minulý rok nám to bohužel nevyšlo, takže letos jsem se tam těšila o to víc. Hrozně se mi líbí ta atmosféra a Vary jsou nádherné město. Bohužel skoro celý den pršelo, takže jsme si to nemohli užít tak, jak bychom chtěli. Jen jsme se několikrát prošli, zašli si na jídlo a jeli jsme domů. Na filmy nechodíme, spíš si užíváme tu festivalovou náladu. Snad nám příští rok vyjde hezčí počasí.

 Jaký máte víkend vy? Já nemůžu uvěřit, že už je červenec. Je mi trochu smutno, že letos úplně propásnu české léto. Jahody ze zahrádky, koupání v rybníku, pozorování padajících hvězd. Už se ale hrozně těším na pláž! Už jen 5 dní!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.